Kalifornijski biskup ukinuo nedjeljnu obvezu zbog politike deportacija
Tockazarez.hr
10.07.2025

Foto: Canva
Racija umjesto euharistije: Katolici u Kaliforniji koji zbog straha od deportacije ne smiju napustiti svoje domove više nisu dužni prisustvovati nedjeljnoj misi.
Biskup Alberto Rojas tim je potezom poslao jasnu poruku američkim vlastima: kršćanska vjera ne može i ne smije biti taoc politike koja ignorira ljudsko dostojanstvo.
Strah jači od obveze
Biskup Alberto Rojas iz kalifornijske biskupije San Bernardino donio je odluku kojom vjernike pogođene strahom od imigracijskih racija oslobađa od obveze sudjelovanja na nedjeljnoj misi. U dekretu objavljenom na mrežnim stranicama biskupije navodi kako ta dispenza vrijedi do opoziva, a odnosi se na sve one koji “zbog stvarnog straha od provođenja imigracijskih mjera nisu u mogućnosti prisustvovati misi”. Rojas se pritom pozvao na kanonsko pravo, koje omogućuje izuzeća u izvanrednim okolnostima.
Umjesto fizičkog sudjelovanja u euharistiji, vjernicima je preporučio da ostanu povezani s Crkvom kroz osobnu molitvu, duhovno štivo ili praćenje mise putem interneta. Župnim zajednicama poručio je da razviju alternativne oblike kateheze i priprave za sakramente za one koji zbog nesigurne situacije ne mogu redovito dolaziti u crkvu.
Kad sigurnost postane privilegij
Još krajem lipnja biskup Rojas je u pismu vjernicima istaknuo kako Crkva „poštuje i priznaje“ pravo državnih institucija da štite društvo od nasilja. No, upozorio je, „sve češće svjedočimo praksama uhićenja na kućnim pragovima, na radnim mjestima i na javnim prostorima, bez prethodne selekcije i mjere“.
U pismu se navodi i konkretan slučaj: agenti američke imigracijske službe (ICE) uhitili su više osoba na teritoriju jedne župe. Rojas je to nazvao događajem koji je u vjerničkim zajednicama izazvao “ogromnu razinu straha, zbunjenosti i uznemirenosti” te naglasio: “Takva praksa nema nikakve veze s evanđeljem Isusa Krista koje nas nadahnjuje i vodi.”
Apel za ljudskost u politici
Biskup je pozvao američke političare da prekinu s metodama koje stvaraju klimu straha i nesigurnosti te da se okrenu pristupu koji poštuje ljudska prava, dostojanstvo svakog pojedinca i vodi prema dubinskoj reformi imigracijskog sustava. Njegov poziv nije usmjeren protiv pravne države, nego protiv dehumanizacije: protiv društva u kojem sigurnost postaje privilegij, a ne temeljno pravo.
Crkva – mjesto utočišta?
Odluka biskupa Roja dolazi u svjetlu ukidanja višegodišnjih zabrana uhićenja na “osjetljivim mjestima” poput crkava, škola, zdravstvenih i socijalnih ustanova. Tu je politiku početkom 2024. ukinula administracija Donalda Trumpa, otvarajući vrata za nova uhićenja upravo ondje gdje su se ljudi nekada osjećali najsigurnije.
Američka biskupska konferencija oštro je reagirala, naglašavajući kako imigracijski sustav mora biti prožet “milosrđem i pravednošću”, a ne vođen isključivo zakonima sile i nadzora.
I druge biskupije reagiraju: iako biskupija Nashville nije službeno ukinula nedjeljnu obvezu, još je u svibnju poručila: “Naše crkve ostaju otvorene za sve, ali nitko nije dužan riskirati vlastitu sigurnost kako bi došao na misu.”
Teologija blizine i savjesti
Odluka biskupa Roja nije tek pravna formalnost; ona je pastoralni, moralni i teološki čin. U svijetu u kojem se vjera često banalizira u puku obvezu, ovaj čin podsjeća da autentični kršćanski život počinje ondje gdje se evanđelje susretne s konkretnim ranama svijeta.
U ovom slučaju, to su rane straha, nesigurnosti i isključenosti. I upravo tu Crkva, ako želi ostati vjerna vlastitom poslanju, mora znati stati uz one koje je društvo učinilo nevidljivima. Nedjeljna misa nije ritualna dužnost; ona je poziv na prisutnost: Boga, bližnjega, savjesti. A ponekad, pravi oblik prisutnosti jest: ostati kod kuće i time reći svijetu da Bog ne stoji na strani sile, nego čovjeka.