Što prvi susret pape Lava XIV. s novinarima otkriva o smjeru njegova pontifikata?
Tockazarez.hr
16.05.2025

KNA/Vatican Media/Romano Siciliani
U susretu s novinarima papa Lav XIV. nije govorio tek o medijima – govorio je o istini, jeziku i etici u vremenu polarizacije. I to mnogo govori o njemu.
U skladu s tradicijom, novi papa Lav XIV. jednu od svojih prvih javnih audijencija posvetio je predstavnicima medija. No, njegov govor u dvorani Pavla VI. u Vatikanu nije ostao na razini uobičajenih zahvala i protokolarne simbolike. Umjesto toga, Lav XIV. je iskoristio prvu javnu gestu svoga pontifikata za vrlo jasan signal o tome kakvu komunikaciju želi promicati – i kakvu Crkvu oblikovati.
Sloboda, istina i odgovornost
Papa je izrazio zahvalnost novinarima iz cijeloga svijeta na njihovoj predanosti miru, pravdi i ljudskim pravima. Osobitu je solidarnost uputio novinarima koji su uhićeni ili progonjeni zbog svoga rada, istaknuvši da Crkva stoji uz one koji „traže i prenose istinu“. Zatražio je njihovo oslobađanje, podsjetivši da samo informirani ljudi mogu donositi slobodne i odgovorne odluke.
„Patnja zatvorenih novinara izazov je savjesti naroda i međunarodne zajednice“, poručio je Lav XIV. pred nekoliko tisuća okupljenih novinara i novinarki, pozvavši na odlučnu obranu „dragocjenog dara slobode mišljenja i slobode tiska“. Njegove riječi nisu bile diplomatski umivene – bile su jasne, konkretne i angažirane.
Komunikacija koja ne ratuje
U središtu papina govora bila je poruka o drugačijoj vrsti komunikacije – onoj koja se ne temelji na agresiji, manipulaciji, senzacionalizmu ili borbi za pozornost. „Mir počinje u svakome od nas“, rekao je Papa, „u načinu na koji gledamo druge, kako ih slušamo i kako o njima govorimo.“ Komunikacija, dodao je, nije samo pitanje stila, već etike i duhovnosti.
„Moramo reći ne ratu riječima i slikama. Moramo odbaciti paradigmu sukoba.“
Lav XIV. pozvao je na komunikaciju koja ne odvaja istinu od ljubavi, i koja se ne vodi logikom tržišnog natjecanja ili ideološkog tabora. Time se, posredno, oglasio i protiv onih obrazaca medijske (ali i crkvene) komunikacije koje karakteriziraju podjele, karikature i etikete.
Kultura slike, izazovi umjetne inteligencije
Govoreći o prikazima Crkve u javnosti, Papa je zahvalio novinarima na nastojanjima da izađu izvan stereotipa i klišeja kroz koje se često interpretira kršćanski život. Naglasio je i jedan od ključnih izazova koji čeka ne samo medije, nego i cijelo društvo: odgovorno korištenje umjetne inteligencije.
„Riječ je o tehnologiji golemog potencijala, ali koja zahtijeva odgovornost i razboritost kako bi se koristila za dobro svih.“
Time je Lav XIV. jasno pokazao da Crkvu ne vidi kao izoliranu duhovnu ustanovu, već kao aktivnog sudionika u razvoju svijeta – posebno u pitanjima etike, tehnologije i javne istine.
Simbolika blagoslova
Za razliku od pape Franje, koji je 2013. godine prilikom susreta s novinarima svjesno izostavio tradicionalni papinski blagoslov iz poštovanja prema vjerski pluralnoj publici, Lav XIV. je odlučio udijeliti klasični latinski blagoslov. No način na koji je to učinio bio je lišen trijumfalnosti. Njegov ton bio je osoban, nenametljiv, blizak. Time je, čini se, spojio klasičnu formu s novim duhom – jedan od mogućih stilskih signala njegova pontifikata.
Prvi signal pontifikata?
Ova prva javna gesta Lava XIV. nije bila puka liturgijska formalnost. Bila je strateški promišljena i sadržajno usmjerena. Papa nije govorio samo o novinarima – govorio je o istini. O pravu na informaciju. O ratu slikama i riječima koji ranjava dostojanstvo. I o nužnosti da Crkva komunicira bez da dominira.
Time je Lav XIV. već na početku jasno dao do znanja da će sloboda savjesti, odgovornost jezika i etika komunikacije biti ključni orijentiri njegova pontifikata. Prvi njegov istup bio je jednostavan, ali misaono zasićen – više programska skica nego pozdravna riječ.
U vremenu ubrzanih osuda i sporog slušanja, Papa bira drugačiji put: komunikaciju koja ne dijeli, nego povezuje; koja ne karikira, nego sluša; koja ne stvara buku – nego otvara prostor.
U tom smislu, susret s novinarima nije bio završetak, nego – početak. I znak smjera kojim papa Lav XIV. kani hoditi. Riječima, ali i šutnjom. Blizinom, ali i mjerom. Istinom – koja ne viče, ali ostaje.
ih