Strah od Halloweena

Dalibor Milas

31.10.2023

Strah od Halloweena

Envato

Ovih će dana dežurni (i preplašeni) čuvari nacionalne duhovnosti uložiti svu svoju snagu kako bi pobožnim katoličkim ovčicama ekskluzivno otkrili opasnosti koje se skrivaju iza “sotonističkog Halloweena”.

Oni su uvjereni da je Halloween okultni običaj koji vrijeđa kršćansku savjest i hrvatsku kulturu. Stoga se već nekoliko godina diljem Hrvatske, kao pandan Halloweenu, organizira donkihotovski protest u vidu katoličkog druženja za mlade pod nazivom „Holy Win“, te se neminovno povlače paralele između pakla (Halloween) i raja („Holy Win“), pri čemu se vjernicima izravno sugerira biranje „ispravne“ strane.

Ne želim biti partibrejker, ali Halloween nema nikakve veze s paklom (“Hell”), sotonističkim ritualima ili pak žrtvovanjem djece, kako se često besmisleno potencira. Halloween (u izvornom obliku “Hallowe’en”) je zapravo jedan običan naziv deriviran iz staroengleskog Eallra Hālgena ǣfen, što, prevedeno na današnji engleski jezik, znači: “Eve of All Saints’ Day”, odnosno – večer uoči Svih svetih. Ono što mnoge zbunjuje je netočan prijevod Halloweena na hrvatski jezik – “Noć vještica”. Halloween nema nikakve veze s vješticama, nego je riječ o starom keltskom festivalu Samhain kojim se u staroj eri obilježavao dolazak zime ili početak i kraj jednog životnog ciklusa.

Kako se kršćanstvo širilo Europom, tako se mijenjala i religijska slika tada poznatog svijeta.

Budući da su kršćanski misionari pokušavali promijeniti „poganske“ običaje keltskih naroda, Samhain je konvertiran u Halloween. Dakle, u genetskom kodu Halloweena nalazi se zapravo doživljaj jednog prirodnog ciklusa. Kojim (i čijim) će se religijskim obredom svečano obilježiti taj trenutak, ovisi(lo je) o tradiciji grupe ili pak kreativnosti pojedinca koji na toj prirodnoj pojavi gradi svoje svjetove, mitove i pravila. Ako ćemo pak biti dosljedni progonu Halloweena, onda bismo se trebali obračunati i s Božićem. Često se naime zaboravlja da Isus nije rođen 25. 12., već da su kršćanski misionari pokrštavajući tzv. poganske narode preuzimali njihova slavlja, kao što je primjerice zimski solsticij te se trudili dati im novi smisao i simboliku.

Da se razumijemo, nisam nekakav obožavatelj Halloweena. Ovaj globalizirani i uvozni povod za nepotrebno (ali legitimno) alkoholiziranje mi je bitan koliko i mišljenje Brune Marića o suđenju u HNL-u navijačima Hajduka. Ali sotonizirati i zabranjivati nešto samo zato što se meni ne sviđa znači nepotrebno dolijevati ulje na vatru, umjesto prihvatiti da su svi slobodni uzeti ono što im odgovara.

Bitno mi je da se Halloween nitkome ne nameće. Nigdje ne piše da se taj dan mora obilježavati. Ljudi se jednostavno vole zabavljati. Svaki povod da se malo odahne od teških tema i napornih naslova o poskupljenjima, globalnim konfliktima i ubojstvima dobro je došao. Pa makar to bilo i uoči Svih svetih. Zar nismo već trebali shvatiti da u sekularnoj Hrvatskoj ne žive samo katolici i da svatko ima pravo slaviti što (i kako) želi?

Večernji list (29.10.2023)